CHRISTMAS GIFTS No. 1

Fick så himla bra julklappar i år, bland annat en del smink från Sephora. Älskar Sephora, och önskar vi hade det i Sverige. Det första jag tänkte visa är det här lilla setet från Benefit. Det innehåller två flytande rouge och en flytande highlighter. Har aldrig testat Benefit-smink förut, eftersom det inte finns i Sverige, men jag har hört så himla mycket gott om dessa, så jag är jätteglad att jag nu har dem i min ägo.
Kan skriva en liten recension av dem när jag testat ett tag, om någon skulle vara intresserad av det?

BLACKANDWHITEWILLWINTHEFIGHT

Sitter och äter frukost framför julkalendern. Tittar ni på den eller? Dagens avsnitt var så sjukt gulligt och sorgligt att jag började gråta (tror min sjukdom gör mig lite överkänslig, igår började jag gråta för att det snöade ute). Nu ska jag slänga på lite smink på mitt bleka ansikte och göra någonting åt mitt hår, sedan åker jag till skolan och skriver årets sista prov. Känner mig alltid så badass när jag kommer till skolan mitt på dagen, när alla andra redan är där. Som om jag var the chosen one eller nåt. Jaja nog tjatat, hejdå!

DAGENS OUTFITT-A

Dagens outfit!
Är sjuk idag, vaknade klockan ett och har legat framför tvn sedan dess. Försöker plugga geografi så gott det går, har prov imorgon, men det är väldigt svårt att koncentrera sig när man inte mår så bra. Julafton om fem dagar iallafall, wihooo!

LAST THURSDAY

Ser lite halvkonstig ut på bilderna, men så här såg jag iallafall ut i torsdags. Har haft en jättebra helg, men idag ligger jag dock nedbäddad i soffan med feber. Tittar på dagens fjärde långfilm – Harry Potter och de vises sten. Tittade på Hemligheternas kammare förut (varför visas tvåan innan ettan?). Hoppas ni mår bättre än jag!

EN VIDEO

Här kommer en video där jag pratar lite om julen. Är inte någon moviestar direkt (ser förövrigt helt störd ut på bilden), men ni får ta det för vad det är, puss!

DEN HÄR BLOGGPOSTEN INNEHÅLLER NÖTKRÄM

 

”Det pågår en tyst katastrof. En katastrof som varje dag dödar 21 000 barn under fem års ålder. De flesta barnen dör av näringsbrist, diarré eller andra sjukdomar. De dör av orsaker som med enkla medel skulle kunna förebyggas. Det som saknas är vaccin, medicin, rent vatten och näringsriktig mat. Saker som UNICEFkan leverera. Saker som vi tillsammans kan leverera.

Den här bloggposten är mitt sätt bidra. För i och med att jag publicerar den här bloggposten blir inte bara fler uppmärksammade på den tysta katastrofen utan dessutom innebär det att re:member skänker sex påsar av den nötkräm som UNICEF använder vid behandling av undernärda barn. Tre påsar nötkräm om dagen är allt som krävs för att ett barn som lider av undernäring ska kunna överleva.

Har du också en blogg och vill göra något viktigt i jul? Hämta bloggmaterial här! Tillsammans räddar vi barns liv.

Ps. Vill du köpa fältprodukterna som räddar barns liv, besök UNICEFs gåvoshop. Du kan välja ett snyggt gåvobevis designat av bland annat Tove Styrke eller Elsa Billgren att ge bort i julklapp.


GIRL WITH THE DRAGON TATTOO

Kommer in på H&M den fjortonde. Gillade de här plaggen! Faller den här kollektionen er i smaken?

RIPPED

Ny från Tessie. Tycker sjukt mycket om den, men den är av den sämsta kvalitet jag någonsin skådat. Nedre raden med volanger ramlade av första gången jag använde den. Har lagat den nu, men jäklar vad trist det känns när saker går sönder så! 299 kr.

LITE MER AKTIV

Här är jag lite mer aktiv:
Instagram: beatrc
Twitter: bearnejs

HELP ME CHOOSE!

Behöver vinterskor, svårt att välja. Tips?

TV-SERIES

Älskar tv-serier, så jag kände för att göra en sån här lista.


1. En serie som aldrig borde ha lagts ner? Kommer inte direkt på någon faktiskt. Allt måste ju ha sitt slut någon gång.

2. En serie som du önskar att fler personer tittade på? Jag tycker att fler ungdomar borde få upp ögonen för Skins. Den riktiga, brittiska, versionen såklart, inte den amerikanska. Och Awkard på MTV.

MTVs Awkward

3. Favoriten bland de nya serierna för säsongen? Har inte sett några nya serier den här säsongen. There's no time!

4. Din favoritserie någonsin? Så svårt! Men jag måste nog säga Vänner!

5. En serie som du hatar? The Big Band Theory, Huset Anubis på Nickelodeon (min lillasysters favorit, går på repeat här hemma, SÄMSTA NÅGONSIN!)

6. Ditt favoritavsnitt av din favoritserie? När jag var liten var mitt all time favourite-avsnitt när Rachel fick Emma i Vänner. Nu ver jag faktiskt inte riktigt.

7. Minst favoritavsnitt av favoritserie? I Gossip Girl när dom kör ett flashbackavsnitt till när Lily var ung. Hatar det. Det är typ prom eller någonting, och skulle kunnat blivit ett jättefint avsnitt, men så förstör dem det med det här.

8. En serie som alla borde titta på? Svårt, alla människor gillar ju olika saker. Jag tror dock att Vänner och How I Met Your Mother skulle passa alla. Och Modern Family, hela familjen sitter och skrattar åt det, den är så snabb, smart och rolig!

Modern Family

9. Bästa scenen någonsin? ÄLSKAR scenen i Sex and the city när Carrie har varit otrogen mot Aidan med Big, och hon står i dörren och skriker "You have to forgive me". Så sorgligt och fint!

Sex And The City

10. En serie som du inte trodde att du skulle gilla men slutade upp med att älska? Awkward på MTV. Trodde det skulle vara en skitseg moralkakig ungdomsserie, men den är riktigt riktigt bra faktiskt!

11. En serie som gjorde dig besviken? Big Bang Theory kanske. Den är så sjukt hypad, men jag tycker att den suger.

12. Ett avsnitt du har sett mer än 5 gånger? Alla avsnitt av Vänner, Sex and the city, de tidiga säsongerna av How I Met Your Mother, vissa avsnitt av Desperate Housewives.

13. Favoritserie från barndomen? Kommer verkligen inte ihåg. Älskade Mysteriet på Greveholm om det räknas.

14. Manlig favoritkaraktär? Big & Chuck Bass.

15. Kvinnlig favoritkaraktär? Blair i Gossip Girl. ÄLSKAR henne! Rachel från Vänner, Carrie från Sex and the city (även om man samtidigt hatar henne på något sätt).

Gossip Girl

16. Guilty pleasure serier? Sjunde Himlen, haha!

17. Favorit miniserie? Single Married Other är den jag kan komma på just nu. Både fin, bra, rolig och sorglig.

18. Favoritserie som började tidigare än 2000? Vänner!

19. Bästa cast? Skins generation 2! Eller alla generationer av Skins egentligen!

20. Favoritkyss? Ross och Rachel i Vänner, när Rachel inser hur länge Ross har varit kär i henne.

21. Favoritpar? På något sätt måste jag faktiskt säga Chuck och Blair i Gossip Girl, även om jag stör mig på hur han kommer och fuckar upp allting hela tiden.

22. Favoritserieavslutning? Har inte sett så många serieavslutningar faktisk, så jag vet inte.

23. Mest irriterande karaktär? Janice i Vänner, kommer inte på någon annan just nu.

24. Bästa citat? Finns så sjukt många roliga citat från Vänner och How I Met Your Mother tillexempel. Sen finns det ju en hel massa fina citat från andra tv-serier också. Älskar Blairs (Gossip Girl) "Destiny is for losers. It's just a lame excuse för letting things happen to you instead of making them happen. Så sant!

25. En serie som du planerar att titta på (gammal eller ny)? Glee, The Good Wife (har sett typ en halv säsong och jag älskar det), Mad Men.

26. Största OMG-ögonblick? När det är riktigt bra och spännande i Desperate Hosewives (var ett tag sedan det hände dock). Samt i Gossip Girl, där händer det också riktigt störda saker ibland.

27. Bästa pilotavsnitt? Desperate Hosewives!

Desperate Housewives

28. Första tv-besatthet? Kommer inte riktigt ihåg vad jag tittade på när jag var riktigt liten. Första riktiga TV-serien jag tittade på var iallafall Vänner. Hade bara ettan, tvåan, fyran då, så jag lånade VHS-filmerna av min faster. Då var jag kanske åtta-nio.

29. Pågående tv-besatthet? Gossip Girl! Det är det enda jag är besatt av just nu!

30. Sorgligaste karaktärsdöd? Freddie i Skins och Chris i Skins!

Freddie i Skins


WHAT'S UP?

Det här med listan går ju inte så särskilt bra. Sorry guys, men ni vet hur det är. Mörkt när man går hemifrån kvart över sju på morgonen, mörkt när man kommer hem klockan sex. Idag kom första snön iallafall, och jag är överlycklig! Talk to you later!

RSS 2.0